TA STRONA U»YWA COOKIE

X Nie pokazuj wiŕcej
Dowiedz siŕ wiŕcej o celu ich u┐ywania w przegl▒darce.
Korzystaj▒c ze strony wyra┐asz zgodŕ na u┐ywanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegl▒darki
Nasze Walce | Organizacje - Mniejszo´┐Ż´┐Ż Niemiecka
Strona g┼é├│wna | Jeste┼Ť w dziale:

Organizacje - Mniejszo´┐Ż´┐Ż Niemiecka

 
Zebranie sprawozdawcze DFK Walce
17 lutego odby┼éo si─Ö roczne zebranie sprawozdawcze naszego ko┼éa. Niestety, na spotkaniu by┼éa bardzo niska frekwencja, wzi─Ö┼éo w nim udzia┼é 34 osoby. Na przewodnicz─ůc─ů zebrania wybrana zosta┼éa pani Gizela Kunert.
dscn0275_01 
Przewodnicz─ůca naszego ko┼éa, pani Manuela Sado, przedstawi┼éa sprawozdanie z dzia┼éalno┼Ťci za rok 2019, a skarbnik, pani Gizela Kunert, przed┼éo┼╝y┼éa sprawozdanie finansowe.Swoje sprawozdanie przedstawi┼éa te┼╝ cz┼éonek komisji rewizyjnej, pani Irena G┼éombik-Machura. Zarz─ůd DFK zapozna┼é zebranych z planami na rok 2020. Nast─Öpnie g┼éosowano nad udzieleniem Zarz─ůdowi DFK Walce absolutorium.
 
dscn0276
Zarz─ůd, w g┼éosowaniu jawnym, otrzyma┼é jednog┼éo┼Ťne absolutorium.Nast─Öpnie by┼é czas na dyskusj─Ö i wnioski zebranych. Jednym z problemów poruszanych przez uczestników zebrania by┼éa sprawa mszy ┼Ťw. w j─Özyku niemieckim.

Der Vorstand des DFK WALZEN

                       Zarz─ůd ko┼éa DFK WALCE

Gibt sich die Ehre, Sie

Serdecznie zaprasza

zur / na

Jahresversammlung des DFK Walzen

Zebranie roczne ko┼éa DFK  Walce

am 17.02. / w dniu 17.02

1. Termin 1700 Uhr, 2. Termin 1715Uhr

in die Kulturhaus Walzen  einzuladen

w sali domu Kultury w Walcach


 
 
 
Weihnachtsfeier 2019
 

Tradycyjnie, w po┼éowie grudnia, Zarz─ůd DFK Walce organizuje spotkanie adwentowe tzw. Weihnachtsfeier. W tym roku odby┼é si─Ö on 10 grudnia. W pi─Öknie udekorowanej sali waleckiego GOK-u zebra┼éa si─Ö rekordowa liczba uczestników, 131 go┼Ťci.

 img20191212wa0000_01

Spotkanie rozpocz─Ö┼éa przewodnicz─ůca, pani Manuela Sado, która powita┼éa zaproszonych go┼Ťci: wójta gminy Walce, pana Marka ┼Ümiecha z ma┼é┼╝onk─ů oraz nowego proboszcza waleckiej parafii, ksi─Ödza Waldemara Klose oraz wszystkich uczestników spotkania. Z┼éo┼╝y┼éa te┼╝ obecnym ┼╝yczenia ┼Ťwi─ůteczne i noworoczne. Na scen─Ö zostali zaproszeni go┼Ťcie. Pan Wójt z┼éo┼╝y┼é zebranym serdeczne ┼╝yczenia z okazji zbli┼╝aj─ůcych si─Ö ┼Ťwi─ůt Bo┼╝ego Narodzenia i Nowego Roku. ┼╗yczy┼é te┼╝ mi┼éego wieczoru, sp─Ödzonego nie tylko na zabawie, ale i na rozmowach w gronie przyjació┼é i znajomych. Ksi─ůdz proboszcz przy┼é─ůczy┼é si─Ö do ┼╝ycze┼ä, a nast─Öpnie rozpocz─ů┼é modlitw─Ö w j─Özyku niemieckim. Wraz z nim w j─Özyku serca modlili si─Ö zgromadzeni na uroczysto┼Ťci. Poprosi┼é te┼╝, aby obecni na sali prze┼éamali si─Ö op┼éatkiem i z┼éo┼╝yli sobie ┼╝yczenia.  Po ┼╝yczeniach rozpocz─ů┼é si─Ö program artystyczny, który rozpocz─ů┼é zespó┼é „Walczanki".

img20191210wa0013 

W bogatym programie znalaz┼éy si─Ö kol─Ödy i pastora┼éki w j─Özyku niemieckim, a tak┼╝e polskim. Organizatorzy przygotowali nie tylko co┼Ť dla ducha, ale i dla cia┼éa. Podczas programu artystycznego cz─Östowano si─Ö makow─ů strucl─ů, piernikiem i kaw─ů. Ka┼╝dy z uczestników spotkania otrzyma┼é te┼╝ drobny upominek: gwiazd─Ö betlejemsk─ů oraz zapakowan─ů w celofan pomara┼äcz─Ö i sianko.

 img20191210wa0004

Do ka┼╝dego prezentu do┼é─ůczony by┼é bilecik z ┼╝yczeniami w j─Özyku niemieckim. Potem go┼Ťci bawi┼é Damian Kleszcz, który w dwóch ods┼éonach ┼Ťpiewa┼é niemieckie kol─Ödy i pastora┼éki. Organizatorzy przygotowali te┼╝ konkursy dotycz─ůce znajomo┼Ťci j─Özyka niemieckiego i konkurs ta┼äca.

 img20191210wa0015

Po kolacji  wszyscy ┼Ťpiewali kol─Ödy w j─Özyku polskim i niemieckim.Impreza zako┼äczy┼éa si─Ö po 2000  . Uczestnicy spotkania wychodz─ůc z sali dzi─Ökowali organizatorom za przygotowanie i obiecali, ┼╝e za rok ch─Ötnie przyjd─ů znowu.

img20191210wa0016 

Martinstag

Po raz kolejny w tym roku do naszej miejscowo┼Ťci przyby┼é ┼Ťw. Marcin na koniu. Dzie┼ä ┼Ťwi─Ötego Marcina od kilkunastu lat organizuje nasza szko┼éa podstawowa. Uroczysto┼Ť─ç rozpocz─Ö┼éa si─Ö msz─ů ┼Ťw. w ko┼Ťciele p.w. ┼Ťwi─Ötego Walentego. Podczas mszy uczniowie przedstawili wzruszaj─ůc─ů scenk─Ö z ┼╝ycia ┼Ťwi─Ötego. Potem, po wyj┼Ťciu z ko┼Ťcio┼éa oczom zebranych ukaza┼é si─Ö ┼Ťw. Marcin.

img_5230 
Potem kolorowy pochód uda┼é si─Ö w kierunku domu kultury.
img_5233
W tym roku po raz pierwszy w organizacj─Ö imprezy w┼é─ůczy┼éo si─Ö nasze ko┼éo DFK. Dzi─Öki dotacji z Konsulatu Generalnego Niemiec dzieci otrzyma┼éy materia┼éy do wykonania lampionów
 
img_5236 
Ze ┼Ťmiechem na ustach i lampionami w r─Öku dzieci maszerowa┼éy w kierunku domu kultury. Przygrywa┼éa im orkiestra d─Öta.
img_5280
Po dotarciu na plac przed domem kultury dzieci pożegnały się z Marcinem
img_5281 
Potem by┼é czas na pocz─Östunek. Ka┼╝de dziecko uczestnicz─ůce w pochodzie otrzyma┼éo rogalik ufundowany przez rad─Ö rodziców.
img_5293_01
Następnie na sali widowiskowej rozpoczęły się popisy artystyczne dzieci.
 
 img20191109wa0001
Zabawa trwała do godzin wieczornych.
 
Wyjazd integracyjny do winnicy
W sobotę,9 listopada nasze koło zorganizowało po raz drugi integracyjny wyjazd do winnicy "Synapsa" w Większycach.
 dscn0519
Wyjazd mia┼é na celu integracj─Ö naszych cz┼éonków, szlifowanie j─Özyka niemieckiego i kultury niemieckiej poprzez s┼éuchanie muzyki i ┼Ťpiewanie piosenek biesiadnych.
 
dscn0522
Na pocz─ůtku uczestnicy wys┼éuchali wyk┼éadu w┼éa┼Ťciciela winiarni , pana Waldemara Wczaska, który opowiada┼é o procesie powstawania winnicy, rodzajach win, uczy┼é jak smakowa─ç i poznawa─ç wina.
dscn0526
Potem był czas na rozmowy, poczęstunek, słuchanie muzyki.
dscn0531 
Po uroczystej kolacji sk┼éadaj─ůcej si─Ö z grillowanych mi─Ös, sa┼éatek nast─ůpi┼éa degustacja win wytwarzanych w winnicy. Biesiada trwa┼éa do godziny 22.
 
III walecki Oktoberfest
W sobot─Ö, 26 pa┼║dziernika, odby┼é si─Ö w naszej miejscowo┼Ťci Oktoberfest.Impreza by┼éa zorganizowana po raz trzeci przez DFK Walce, rad─Ö so┼éeck─ů i LZS Walce Z roku na rok przybywa ch─Ötnych do udzia┼éu w biesiadzie. W sobot─Ö sala widowiskowa waleckiego domu kultury, gdzie impreza by┼éa zorganizowana, p─Öka┼éa w szwach.
Wielu uczestników za┼éo┼╝y┼éo na ten wieczór bawarskie stroje.
dscn0372
Na sto┼éach królowa┼éo piwo, precle, kartofelsalat, golonki i inne pyszno┼Ťci
dscn0386
W imprezie, zw┼éaszcza w pierwszej cz─Ö┼Ťci, bra┼éy udzia┼é ca┼ée rodziny.
dscn0401
Du┼╝o by┼éo osób m┼éodych
dscn0404
 Go┼Ťci wci─ů┼╝ przybywa┼éo, wi─Öc organizatorzy musieli dostawia─ç sto┼éy i krzes┼éa.
dscn0412
 
dscn0417
Punktem kulminacyjnym by┼éo otwarcie przez organizatorów imprezy beczki z piwem.
dscn0424
Została ona przywieziona prosto z Bawarii.
dscn0448
Na pocz─ůtku biesiady go┼Ťci bawi┼éa Walecka Orkiestra  D─Öta"Capri", która gra┼éa niemieckie "szlagry".

dscn0456
W drugiej cz─Ö┼Ťci imprezy go┼Ťci bawi┼é zespó┼é "Soprano", jednak nie by┼éo zbyt wiele miejsca do ta┼äczenia.
dscn0476 
Organizatorzy dbali o to, aby kufle go┼Ťci by┼éy zawsze pe┼éne. Impreza by┼éa wspó┼éfinansowana ze ┼Ťrodków Konsulatu Generalnego RFN.
Wyjazd na kajaki
 
dscn0003_02
Ju´┐Ż po raz czwarty DFK Walce zorganizowa´┐Żo wyjazd na sp´┐Żyw kajakowy na Ma´┐Ż´┐Ż Panew. Poniewa´┐Ż ch´┐Żtnych by´┐Żo wielu impreza odby´┐Ża si´┐Ż dwukrotnie. Jeden z wyjazdów tylko dla cz´┐Żonków DFK Walce, drugi- projekt partnerski z DFK Kamionek.
 
kajaki3
Wyjazdy by´┐Ży bardo udane, dopisa´┐Ża frekwencja i pogoda. Chocia´┐Ż wody w rzece by´┐Żo nmiej ni´┐Ż poprzednie lata, to wios´┐Żowa´┐Ż si´┐Ż da´┐Żo.
kajaki4
Zanim amatorzy przygody wsiedli na kajaki wys´┐Żuchali prelekcji na temat rzeki Ma´┐Ża Panew i zasad bezpiecze´┐Żstwa.
 
kajaki9_01 
Potem ju´┐Ż wios´┐Żowanie i podziwianie przyrody na trasie Kolonowskie- Staniszcze Ma´┐Że.
 
kajaki2
 
kajaki8 
Po ponad dwugodzinnym wios´┐Żowaniu apetyty wszystkim dopisywa´┐Ży, a zestaw kajakarza znika´┐Ż z talerzy.Wyjazdy by´┐Ży wspó´┐Żfinansowane ze ´┐Żrodków Ministerstwa Spraw Wewn´┐Żtrznych Niemiec.
Dzie´┐Ż Matki
 Po raz kolejny nasze ko´┐Żo DFK zorganizowa´┐Żo uroczysto´┐Ż´┐Ż z okazji Dnia Matki. Z zaproszenia skorzysta´┐Żo 100 pa´┐Ż. W pi´┐Żknie udekorowanej sali domu kultury spotka´┐Ży si´┐Ż mamy w ró´┐Żnym wieku. Go´┐Żci powita´┐Ża przewodnicz´┐Żca DFK Walce pani Manuela Sado, Wójt Gminy Walce, pan Marek ´┐Żmiech oraz przewodnicz´┐Żca Zarz´┐Żdu Gminnego, pani Izabela Waloszek.
img_20190521_170753402_01
 Na stole, przed ka´┐Żd´┐Ż mamy czeka´┐Ż prezent: kwiatek doniczkowy z serduszkiem i ptasie mleczko. Na pocz´┐Żtek by´┐Ża uczta duchowa, mianowicie program artystyczny przygotowany przez uczniów szko´┐Ży podstawowej.
img_20190521_171148414
 By´┐Ży piosenki i wiersze w j´┐Żzyku polskim i niemieckim, indywidualna i zespo´┐Żowa gra na ró´┐Żnych  instrumentach.
img_20190521_180308344
Podczas wyst´┐Żpu dzieci mamy cz´┐Żstowa´┐Ży si´┐Ż kaw´┐Ż i ko´┐Żaczem ´┐Żl´┐Żskim. 
img_20190521_193712151
Potem go´┐Żci bawi´┐Ż DJ Denis, który zach´┐Żca´┐Ż do wspólnej zabawy, ´┐Żpiewania, organizowa´┐Ż konkursy. Czas szybko mija´┐Ż. Ostarnim punktem spotkania by´┐Ża kolacja. Po niej by´┐Ż jeszcze czas na rozmowy i pie´┐Żni biesiadne.
 Spotkanie by´┐Żo wspó´┐Żfinansowane ze ´┐Żrodków Starostwa Powiatowego w Krapkowicach.
 
 
Majowe nabo´┐Że´┐Żstwo
Jest tradycj´┐Ż w naszej miejscowo´┐Żci,´┐Że pierwszego maja stawiamy na "Trójk´┐Żcie" Maibaum. W tym roku nie by´┐Żo przemarszu, jedynie panowie z DFK rano postawili drzewko na swoim miejscu. Natomiast po po´┐Żudniu Zarz´┐Żd DFK Walce zorganizowa´┐Ż pierwsze uroczyste nabo´┐Że´┐Żstwo majowe na Kadubku.
 
dscn0052
Na zaproszenie Zarz´┐Żdu DFK Walce i ksi´┐Żdza proboszcza odpowiedzia´┐Żo oko´┐Żo 100 osób.
dscn0054
Nabo´┐Że´┐Żstwo rozpocz´┐Żo si´┐Ż ´┐Żpiewaniem znanych pie´┐Żni Maryjnych.
dscn0063_01
 
Potem odmówiona by´┐Ża litania do Matki Boskiej, wezwania i inne modlitwy Maryjne. Nabo´┐Że´┐Żstwo zako´┐Żczy´┐Żo si´┐Ż b´┐Żogos´┐Żawie´┐Żstwem i od´┐Żpiewaniem pie´┐Żni "Raduj si´┐Ż nieba Kró´┐Żowo"
dscn0065_01 
A potem by´┐Żo co´┐Ż dla cia´┐Ża. Panie z Zarz´┐Żdu DFK Walce upiek´┐Ży ciasta i zrobi´┐Ży pyszn´┐Ż kaw´┐Ż, za´┐Ż panowie grillowali kie´┐Żbaski.Biesiadowano do godzn wieczornych. By´┐Żo to bardzo udane spotkanie.
 
Wycieczka do Rogowa Opolskiego

We wtorek, 30 kwietnia, odby´┐Ż si´┐Ż integracyjny wyjazd cz´┐Żonków DFK Walce do Rogowa Opolskiego. Celem wyjazdu by´┐Żo poznanie historii i legend zwi´┐Żzanych z zamkiem w tej miejscowo´┐Żci oraz sp´┐Żdzenie czasu na ´┐Żonie natury w´┐Żród znajomych. Pogoda tego dnia dopisa´┐Ża. Wyjazd nast´┐Żpi´┐Ż z Walec o godz. 1530. Po przyje´┐Żdzie na miejsce, grupa odby´┐Ża krótki spacer po parku przylegaj´┐Żcym do zamku.

 dscn0003_01

Zwiedzanie rozpocz´┐Żo si´┐Ż w sali kominkowej, reprezentacyjnym miejscu zamku. Tam zgromadzeni dowiedzieli si´┐Ż o historii tego miejsca, o rodach zwi´┐Żzanych z Rogowem Opolskim, a najwi´┐Żcej informacji by´┐Żo o ostatnich w´┐Ża´┐Żcicielach zamku. Potem uczestnicy wycieczki przeszli do sali konferencyjnej, gdzie czeka´┐Ż na nich pocz´┐Żstunek : pyszne dro´┐Żd´┐Żówki i kawa.

dscn0017 

By´┐Ż te´┐Ż czas na rozmowy i og´┐Żoszenia Zarz´┐Żdu DFK Walce. Po posi´┐Żku nast´┐Żpi´┐Ża dalsza cz´┐Ż´┐Ż zwiedzania. Pani przewodnik opowiada´┐Ża legendy zwi´┐Żzane z zamkiem oraz o dniu dzisiejszym Zespo´┐Żu Zamkowo- Parkowego w Rogowie Opolskim. Na koniec grupa z Walec obejrza´┐Ża film o zbiorach bibliotecznych oraz zwiedzi´┐Ża wystaw´┐Ż ksi´┐Ż´┐Żek.

dscn0023_01 

Potem by´┐Ż czas na spacer po parku.Wielkim zainteresowaniem zwiedzaj´┐Żcych cieszy´┐Ż si´┐Ż odrestaurowany grobowiec rodziny von Haugwitz. Podziwiano te´┐Ż now´┐Ż elewacj´┐Ż zamku, przedtem  pomalowany na wyrazisty ´┐Żó´┐Żty kolor, dzisiaj ma bardzo spokojny, oliwkowy odcie´┐Ż. W malowniczym parku, podziwiano wiele rzadkich w Polsce gatunków drzew, m.in.: mi´┐Żorz´┐Żb japo´┐Żski i tulipanowiec. Niektórzy odpoczywali na ´┐Żaweczkach, podziwiaj´┐Żc pi´┐Żkno tego miejsca.

dscn0048 

Ostatnim punktem wycieczki by´┐Ż przejazd na kolacj´┐Ż do restauracji „Antek". Tam po pysznej kolacji by´┐Ż czas na rozmowy, wspomnienia  i wymian´┐Ż pogl´┐Żdów. Oko´┐Żo godziny 2100 troch´┐Ż zm´┐Żczeni, ale bardzo zadowoleni wycieczkowicze wrócili do Walec.


 Zebranie sprawozdawczo-wyborcze
7 lutego odby´┐Żo si´┐Ż zebranie sprawozdawczo-wyborcze DFK Walce. Zebranie otworzy´┐Ża przewodnicz´┐Żca Zarz´┐Żdu, pani Manuela Sado, która powita´┐Ża przyby´┐Żych i przedstawi´┐Ża porz´┐Żdek posiedzenia.
dscn0300 
Przewodnicz´┐Żc´┐Ż zebrania zosta´┐Ża pani Gizela Kunert. Wybrano komisj´┐Ż mandatow´┐Ż, wniosków i sktutacyjn´┐Ż.Zast´┐Żpca przewodnicz´┐Żcej przedstawi´┐Ża sprawozdanie z dzia´┐Żalno´┐Żci Zarz´┐Żdu za rok 2018, skarbnik przedstawi´┐Ż sprawozdanie finansowe, a przewodnicz´┐Żca komisji rewizyjnej sprawozdanie z posiedzenia. Zarz´┐Żd otrzyma´┐Ż absolutorium za dzia´┐Żalno´┐Ż´┐Ż w roku 2018.
dscn0298 
Kolejnym tematem zebrania by´┐Żo przedstawienie planów na rok 2019. Ambitne plany Zarz´┐Żdu DFK Walce realizowa´┐Ż b´┐Żdzie nowy zarz´┐Żd, gdy´┐Ż w´┐Ża´┐Żnie sko´┐Żczy´┐Ża si´┐Ż kadencja aktualnego . W zwi´┐Żzku z tym przyst´┐Żpiono do g´┐Żosowania. Przewodnicz´┐Żc´┐Ż jednog´┐Żo´┐Żnie wybrano pani´┐Ż Manuel´┐Ż Sado. Potem zebrani podawali kandydatury do Zarz´┐Żdu DFK. W wyniku g´┐Żosowania wybrano nast´┐Żpuj´┐Żce osoby: Katarzyn´┐Ż Nowak, Magdalen´┐Ż Osieka, Gizel´┐Ż Kunert,Bernadet´┐Ż Macho´┐Ż, Gabriel´┐Ż Kubis, Dominik´┐Ż Wyszka oraz Natali´┐Ż Wieczorek. Wybrano te´┐Ż delegatów na zebranie gminne. Zosta´┐Ży nimi panie Manuela Sado i Gizela Kunert, Izabela Waloszek,Dominika Wyszka i Natalia Wieczorek.  W zebraniu uczestniczy´┐Żo 41 cz´┐Żonków.
dscn0303 
Na koniec zebrania uczestnicy zjedli kolacj´┐Ż przygotowan´┐Ż przez panie z Zarz´┐Żdu DFK. 
 

                                                                  Spotkanie adwentowe DFK Walce 2018

Tradycyjnie, w po´┐Żowie grudnia, Zarz´┐Żd DFK Walce organizuje spotkanie adwentowe tzw. Weihnachtsfeier. W tym roku odby´┐Ż si´┐Ż on 11 grudnia. 

dscn0002

W pi´┐Żknie udekorowanej sali waleckiego GOK-u zebra´┐Żo si´┐Ż stu o´┐Żmiu uczestników. Spotkanie rozpocz´┐Ża przewodnicz´┐Żca, pani Manuela Sado, która powita´┐Ża zaproszonych go´┐Żci: wójta gminy Walce, pana Marka ´┐Żmiecha z ma´┐Ż´┐Żonk´┐Ż, przewodnicz´┐Żcego rady gminy Walce, pana Mateusza Burczyka, proboszcza waleckiej parafii, ksi´┐Żdza Józefa Koby´┐Żk´┐Ż oraz wszystkich uczestników spotkania. Z´┐Żo´┐Ży´┐Ża te´┐Ż obecnym ´┐Życzenia ´┐Żwi´┐Żteczne i noworoczne.

dscn0006 

  Na scen´┐Ż zostali zaproszeni go´┐Żcie. Pan Wójt z´┐Żo´┐Ży´┐Ż zebranym serdeczne ´┐Życzenia z okazji zbli´┐Żaj´┐Żcych si´┐Ż ´┐Żwi´┐Żt Bo´┐Żego Narodzenia i Nowego Roku. ´┐Życzy´┐Ż te´┐Ż mi´┐Żego wieczoru, sp´┐Żdzonego nie tylko na zabawie, ale i na rozmowach w gronie przyjació´┐Ż i znajomych.

dscn0013 

Ksi´┐Żdz proboszcz przy´┐Ż´┐Żczy´┐Ż si´┐Ż do ´┐Życze´┐Ż, a nast´┐Żpnie rozpocz´┐Ż´┐Ż modlitw´┐Ż w j´┐Żzyku niemieckim. Wraz z nim w j´┐Żzyku serca modlili si´┐Ż zgromadzeni na uroczysto´┐Żci. Poprosi´┐Ż te´┐Ż, aby obecni na sali prze´┐Żamali si´┐Ż op´┐Żatkiem i z´┐Żo´┐Żyli sobie ´┐Życzenia.

dscn0009 

 Po ´┐Życzeniach rozpocz´┐Ż´┐Ż si´┐Ż program artystyczny, który rozpocz´┐Ż´┐Ż zespó´┐Ż „Walczanki". W bogatym programie znalaz´┐Ży si´┐Ż kol´┐Żdy i pastora´┐Żki w j´┐Żzyku niemieckim, a tak´┐Że polskim.

dscn0021

Potem wyst´┐Żpi´┐Ż zespó´┐Ż wokalno- muzyczny „Z´┐Żote Nutki" ze szko´┐Ży podstawowej w Walcach. Dzieci, pod kierunkiem pani Barbary Labisz, przygotowa´┐Ży bardzo bogaty program. Gra´┐Ży na ró´┐Żnych instrumentach, ´┐Żpiewa´┐Ży w j´┐Żzyku polskim, niemieckim i angielskim. Ich koncert trwa´┐Ż ponad godzin´┐Ż.

dscn0024 

 Organizatorzy przygotowali nie tylko co´┐Ż dla ducha, ale i dla cia´┐Ża. Podczas programu artystycznego cz´┐Żstowano si´┐Ż makow´┐Ż strucl´┐Ż, piernikiem i kaw´┐Ż. Ka´┐Żdy z uczestników spotkania otrzyma´┐Ż te´┐Ż drobny upominek, kubek ze ´┐Żwi´┐Żtecznym motywem. Po kolacji wyst´┐Żpi´┐Ż zespó´┐Ż „Bis" z Le´┐Żnicy, który w dwóch ods´┐Żonach zaprezentowa´┐Ż swój bogaty repertuar.

dscn0035 

Uczestnicy spotkania wraz z zespo´┐Żem ´┐Żpiewali popularne pie´┐Żni biesiadne, a potem kol´┐Żdy.

dscn0034 

Zespó´┐Ż by´┐Ż gor´┐Żco przyjmowany przez publiczno´┐Ż´┐Ż. Impreza zako´┐Żczy´┐Ża si´┐Ż po 2000  . Uczestnicy spotkania wychodz´┐Żc z sali dzi´┐Żkowali organizatorom za przygotowanie i obiecali, ´┐Że za rok ch´┐Żtnie przyjd´┐Ż znowu.

 

Warsztaty adwentowe

Cho´┐Ż do adwentu jeszcze mamy troch´┐Ż czasu , to ju´┐Ż zacz´┐Żli´┐Żmy si´┐Ż do niego przygotowywa´┐Ż. Nasze ko´┐Żo przygotowa´┐Żo warsztaty dla dzieci i doros´┐Żych. Ich celem by´┐Żo wykonanie ozdób na adwent.

img_5313 

Dzieci robi´┐Ży kartki ´┐Żwi´┐Żteczne, a doro´┐Żli wianki i inne ozdoby.

img_5314

Praca a´┐Ż si´┐Ż pali´┐Ża w r´┐Żkach, na efekty nie trzeba by´┐Żo d´┐Żugo czeka´┐Ż.

img_5315_01


img_5316

img_5322 

Integracja w winnicy

Nasze ko´┐Żo DFK wspólnie z DFK Mechnica zorganizowa´┐Żo wyjazd integracyjny do winnicy w Wi´┐Żkszycach. Na go´┐Żci czeka´┐Ż w´┐Ża´┐Żciciel winiarni,pan Waldemar Wczasek.

dscn0178

Opowiada´┐Ż on o swojej winnicy, o gatunkach wina, a nawet o rodzajach kieliszków z jakich pijemy wino.

dscn0184

Potem nast´┐Żpi´┐Ża degustacja win wytwarzanych w winnicy.

dscn0192

Przy muzyce i ´┐Żpiewach mi´┐Żo p´┐Żyn´┐Ż´┐Ż czas.

dscn0205 

Gospodarze przygotowali obficie zastawiony stó´┐Ż.

II WALECKI OKTOBERFEST

9 pa´┐Żdziernika ko´┐Żo DFK zorganizowa´┐Żo po raz drugi Oktoberfest.Przygotowania trwa´┐Ży ca´┐Ży tydzie´┐Ż, gdy´┐Ż cz´┐Żonkinie mniejszo´┐Żci postanowi´┐Ży same upiec i udekorowa´┐Ż okoliczno´┐Żciowe pierniki.

dscn0038_01 

 

dscn0049

Na sali zgromadzi´┐Żo si´┐Ż wielu uczestników zabawy, mimo ´┐Że taka impreza odbywa´┐Ża si´┐Ż równocze´┐Żnie w Krapkowicach.

dscn0060_02

Organizatorzy zadbali o podniebienia i gard´┐Ża uczestników. Jedzenie w postaci tradycyjnego kartofelsalatu bia´┐Żej i zwyk´┐Żej kie´┐Żbasy, a tak´┐Że chleba ze smalcem i golonek przygotow´┐Ż LZS Walce. Piwo serwowali cz´┐Żonkowie DFK i rady so´┐Żeckiej.

dscn0066

Wiele uczestniczek i uczestników ubra´┐Żo si´┐Ż w stroje bawarskie.

dscn0083_01

Punktem kulminacyjnym imprezy by´┐Żo otwarcie beczki piwa, sprowadzonej na t´┐Ż okazj´┐Ż z Monachium.

dscn0107_02

Go´┐Żci bawi´┐Ża Walecka Orkiestra D´┐Żta i zespó´┐Ż MUSIC.

Wspó´┐Żorganizatorami imprezy by´┐Ż GOK Walce, LZS Walce oraz rada so´┐Żecka.

 

Wyprawa na kajaki

W sobot´┐Ż, 21 lipca pi´┐Ż´┐Żdziesi´┐Żcioosobowa grupa cz´┐Żonków DFK Walce wyruszy´┐Ża w stron´┐Ż Kolonowskiego, aby prze´┐Ży´┐Ż niezwyk´┐Że popo´┐Żudnie, aktywnie, rodzinnie i na ´┐Żonie natury. Pogoda w tym dniu by´┐Ża idealna, s´┐Żo´┐Żce mocno grza´┐Żo, a po ostatnich opadach stan wody w rzece Ma´┐Ża Panew by´┐Ż zadawalaj´┐Żcy.

 img_9086_640

Po przybyciu na miejsce ca´┐Ża grupa zosta´┐Ża zapoznana z regulaminem sp´┐Żywu i poinformowana o zasadach bezpiecze´┐Żstwa. Nast´┐Żpnie kolejno, przewa´┐Żnie rodzinnie wycieczkowicze wsiadali do kajaków i rozpoczynali wios´┐Żowanie.

 

img_9089_640

 

Po ponad dwóch godzinach kolejne kajaki meldowa´┐Ży si´┐Ż na finiszu sp´┐Żywu czyli w Staniszczach Ma´┐Żych. Stamt´┐Żd autokar zabra´┐Ż zm´┐Żczonych i g´┐Żodnych turystów do przystani Amazonka, gdzie czeka´┐Ża ju´┐Ż na wszystkich grillowana kie´┐Żbaska i napój ch´┐Żodz´┐Żcy.

 img_9094_640

Potem rozpocz´┐Ża si´┐Ż biesiada, podczas której opowie´┐Żciom o sp´┐Żywie nie by´┐Żo ko´┐Żca. Tury´┐Żci wymieniali si´┐Ż wra´┐Żeniami, opowiadali o spotkanych po drodze przedstawicielach fauny i flory, ´┐Żmiali si´┐Ż z przygód jakie niektórym si´┐Ż przytrafi´┐Ży. Zm´┐Żczeni, ale bardzo zadowoleni tury´┐Żci wrócili wieczorem do Walec.

img_9101_640