TA STRONA UŻYWA COOKIE

X Nie pokazuj więcej
Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Nasze Walce | Organizacje - Mniejszość Niemiecka
Strona główna | Jesteś w dziale:

Organizacje - Mniejszość Niemiecka

Wyjazd na kajaki
 
dscn0003_02
Już po raz czwarty DFK Walce zorganizowało wyjazd na spływ kajakowy na Małą Panew. Ponieważ chętnych było wielu impreza odbyła się dwukrotnie. Jeden z wyjazdów tylko dla członków DFK Walce, drugi- projekt partnerski z DFK Kamionek.
 
kajaki3
Wyjazdy były bardo udane, dopisała frekwencja i pogoda. Chociaż wody w rzece było nmiej niż poprzednie lata, to wiosłować się dało.
kajaki4
Zanim amatorzy przygody wsiedli na kajaki wysłuchali prelekcji na temat rzeki Mała Panew i zasad bezpieczeństwa.
 
kajaki9_01 
Potem już wiosłowanie i podziwianie przyrody na trasie Kolonowskie- Staniszcze Małe.
 
kajaki2
 
kajaki8 
Po ponad dwugodzinnym wiosłowaniu apetyty wszystkim dopisywały, a zestaw kajakarza znikał z talerzy.Wyjazdy były współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec.
Dzień Matki
 Po raz kolejny nasze koło DFK zorganizowało uroczystość z okazji Dnia Matki. Z zaproszenia skorzystało 100 pań. W pięknie udekorowanej sali domu kultury spotkały się mamy w różnym wieku. Gości powitała przewodnicząca DFK Walce pani Manuela Sado, Wójt Gminy Walce, pan Marek Śmiech oraz przewodnicząca Zarządu Gminnego, pani Izabela Waloszek.
img_20190521_170753402_01
 Na stole, przed każdą mamy czekał prezent: kwiatek doniczkowy z serduszkiem i ptasie mleczko. Na początek była uczta duchowa, mianowicie program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej.
img_20190521_171148414
 Były piosenki i wiersze w języku polskim i niemieckim, indywidualna i zespołowa gra na różnych  instrumentach.
img_20190521_180308344
Podczas występu dzieci mamy częstowały się kawą i kołaczem śląskim. 
img_20190521_193712151
Potem gości bawił DJ Denis, który zachęcał do wspólnej zabawy, śpiewania, organizował konkursy. Czas szybko mijał. Ostarnim punktem spotkania była kolacja. Po niej był jeszcze czas na rozmowy i pieśni biesiadne.
 Spotkanie było współfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Krapkowicach.
 
 
Majowe nabożeństwo
Jest tradycją w naszej miejscowości,że pierwszego maja stawiamy na "Trójkącie" Maibaum. W tym roku nie było przemarszu, jedynie panowie z DFK rano postawili drzewko na swoim miejscu. Natomiast po południu Zarząd DFK Walce zorganizował pierwsze uroczyste nabożeństwo majowe na Kadubku.
 
dscn0052
Na zaproszenie Zarządu DFK Walce i księdza proboszcza odpowiedziało około 100 osób.
dscn0054
Nabożeństwo rozpoczęło się śpiewaniem znanych pieśni Maryjnych.
dscn0063_01
 
Potem odmówiona była litania do Matki Boskiej, wezwania i inne modlitwy Maryjne. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem i odśpiewaniem pieśni "Raduj się nieba Krółowo"
dscn0065_01 
A potem było coś dla ciała. Panie z Zarządu DFK Walce upiekły ciasta i zrobiły pyszną kawę, zaś panowie grillowali kiełbaski.Biesiadowano do godzn wieczornych. Było to bardzo udane spotkanie.
 
Wycieczka do Rogowa Opolskiego

We wtorek, 30 kwietnia, odbył się integracyjny wyjazd członków DFK Walce do Rogowa Opolskiego. Celem wyjazdu było poznanie historii i legend związanych z zamkiem w tej miejscowości oraz spędzenie czasu na łonie natury wśród znajomych. Pogoda tego dnia dopisała. Wyjazd nastąpił z Walec o godz. 1530. Po przyjeździe na miejsce, grupa odbyła krótki spacer po parku przylegającym do zamku.

 dscn0003_01

Zwiedzanie rozpoczęło się w sali kominkowej, reprezentacyjnym miejscu zamku. Tam zgromadzeni dowiedzieli się o historii tego miejsca, o rodach związanych z Rogowem Opolskim, a najwięcej informacji było o ostatnich właścicielach zamku. Potem uczestnicy wycieczki przeszli do sali konferencyjnej, gdzie czekał na nich poczęstunek : pyszne drożdżówki i kawa.

dscn0017 

Był też czas na rozmowy i ogłoszenia Zarządu DFK Walce. Po posiłku nastąpiła dalsza część zwiedzania. Pani przewodnik opowiadała legendy związane z zamkiem oraz o dniu dzisiejszym Zespołu Zamkowo- Parkowego w Rogowie Opolskim. Na koniec grupa z Walec obejrzała film o zbiorach bibliotecznych oraz zwiedziła wystawę książek.

dscn0023_01 

Potem był czas na spacer po parku.Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszył się odrestaurowany grobowiec rodziny von Haugwitz. Podziwiano też nową elewację zamku, przedtem  pomalowany na wyrazisty żółty kolor, dzisiaj ma bardzo spokojny, oliwkowy odcień. W malowniczym parku, podziwiano wiele rzadkich w Polsce gatunków drzew, m.in.: miłorząb japoński i tulipanowiec. Niektórzy odpoczywali na ławeczkach, podziwiając piękno tego miejsca.

dscn0048 

Ostatnim punktem wycieczki był przejazd na kolację do restauracji „Antek". Tam po pysznej kolacji był czas na rozmowy, wspomnienia  i wymianę poglądów. Około godziny 2100 trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wycieczkowicze wrócili do Walec.


 Zebranie sprawozdawczo-wyborcze
7 lutego odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze DFK Walce. Zebranie otworzyła przewodnicząca Zarządu, pani Manuela Sado, która powitała przybyłych i przedstawiła porządek posiedzenia.
dscn0300 
Przewodniczącą zebrania została pani Gizela Kunert. Wybrano komisję mandatową, wniosków i sktutacyjną.Zastępca przewodniczącej przedstawiła sprawozdanie z działalności Zarządu za rok 2018, skarbnik przedstawił sprawozdanie finansowe, a przewodnicząca komisji rewizyjnej sprawozdanie z posiedzenia. Zarząd otrzymał absolutorium za działalność w roku 2018.
dscn0298 
Kolejnym tematem zebrania było przedstawienie planów na rok 2019. Ambitne plany Zarządu DFK Walce realizować będzie nowy zarząd, gdyż właśnie skończyła się kadencja aktualnego . W związku z tym przystąpiono do głosowania. Przewodniczącą jednogłośnie wybrano panią Manuelę Sado. Potem zebrani podawali kandydatury do Zarządu DFK. W wyniku głosowania wybrano następujące osoby: Katarzynę Nowak, Magdalenę Osieka, Gizelę Kunert,Bernadetę Machoń, Gabrielę Kubis, Dominikę Wyszka oraz Natalię Wieczorek. Wybrano też delegatów na zebranie gminne. Zostały nimi panie Manuela Sado i Gizela Kunert, Izabela Waloszek,Dominika Wyszka i Natalia Wieczorek.  W zebraniu uczestniczyło 41 członków.
dscn0303 
Na koniec zebrania uczestnicy zjedli kolację przygotowaną przez panie z Zarządu DFK. 
 

                                                                  Spotkanie adwentowe DFK Walce 2018

Tradycyjnie, w połowie grudnia, Zarząd DFK Walce organizuje spotkanie adwentowe tzw. Weihnachtsfeier. W tym roku odbył się on 11 grudnia. 

dscn0002

W pięknie udekorowanej sali waleckiego GOK-u zebrało się stu ośmiu uczestników. Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca, pani Manuela Sado, która powitała zaproszonych gości: wójta gminy Walce, pana Marka Śmiecha z małżonką, przewodniczącego rady gminy Walce, pana Mateusza Burczyka, proboszcza waleckiej parafii, księdza Józefa Kobyłkę oraz wszystkich uczestników spotkania. Złożyła też obecnym życzenia świąteczne i noworoczne.

dscn0006 

  Na scenę zostali zaproszeni goście. Pan Wójt złożył zebranym serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Życzył też miłego wieczoru, spędzonego nie tylko na zabawie, ale i na rozmowach w gronie przyjaciół i znajomych.

dscn0013 

Ksiądz proboszcz przyłączył się do życzeń, a następnie rozpoczął modlitwę w języku niemieckim. Wraz z nim w języku serca modlili się zgromadzeni na uroczystości. Poprosił też, aby obecni na sali przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

dscn0009 

 Po życzeniach rozpoczął się program artystyczny, który rozpoczął zespół „Walczanki". W bogatym programie znalazły się kolędy i pastorałki w języku niemieckim, a także polskim.

dscn0021

Potem wystąpił zespół wokalno- muzyczny „Złote Nutki" ze szkoły podstawowej w Walcach. Dzieci, pod kierunkiem pani Barbary Labisz, przygotowały bardzo bogaty program. Grały na różnych instrumentach, śpiewały w języku polskim, niemieckim i angielskim. Ich koncert trwał ponad godzinę.

dscn0024 

 Organizatorzy przygotowali nie tylko coś dla ducha, ale i dla ciała. Podczas programu artystycznego częstowano się makową struclą, piernikiem i kawą. Każdy z uczestników spotkania otrzymał też drobny upominek, kubek ze świątecznym motywem. Po kolacji wystąpił zespół „Bis" z Leśnicy, który w dwóch odsłonach zaprezentował swój bogaty repertuar.

dscn0035 

Uczestnicy spotkania wraz z zespołem śpiewali popularne pieśni biesiadne, a potem kolędy.

dscn0034 

Zespół był gorąco przyjmowany przez publiczność. Impreza zakończyła się po 2000  . Uczestnicy spotkania wychodząc z sali dziękowali organizatorom za przygotowanie i obiecali, że za rok chętnie przyjdą znowu.

 

Warsztaty adwentowe

Choć do adwentu jeszcze mamy trochę czasu , to już zaczęliśmy się do niego przygotowywać. Nasze koło przygotowało warsztaty dla dzieci i dorosłych. Ich celem było wykonanie ozdób na adwent.

img_5313 

Dzieci robiły kartki świąteczne, a dorośli wianki i inne ozdoby.

img_5314

Praca aż się paliła w rękach, na efekty nie trzeba było długo czekać.

img_5315_01


img_5316

img_5322 

Integracja w winnicy

Nasze koło DFK wspólnie z DFK Mechnica zorganizowało wyjazd integracyjny do winnicy w Większycach. Na gości czekał właściciel winiarni,pan Waldemar Wczasek.

dscn0178

Opowiadał on o swojej winnicy, o gatunkach wina, a nawet o rodzajach kieliszków z jakich pijemy wino.

dscn0184

Potem nastąpiła degustacja win wytwarzanych w winnicy.

dscn0192

Przy muzyce i śpiewach miło płynął czas.

dscn0205 

Gospodarze przygotowali obficie zastawiony stół.

II WALECKI OKTOBERFEST

9 października koło DFK zorganizowało po raz drugi Oktoberfest.Przygotowania trwały cały tydzień, gdyż członkinie mniejszości postanowiły same upiec i udekorować okolicznościowe pierniki.

dscn0038_01 

 

dscn0049

Na sali zgromadziło się wielu uczestników zabawy, mimo że taka impreza odbywała się równocześnie w Krapkowicach.

dscn0060_02

Organizatorzy zadbali o podniebienia i gardła uczestników. Jedzenie w postaci tradycyjnego kartofelsalatu białej i zwykłej kiełbasy, a także chleba ze smalcem i golonek przygotowł LZS Walce. Piwo serwowali członkowie DFK i rady sołeckiej.

dscn0066

Wiele uczestniczek i uczestników ubrało się w stroje bawarskie.

dscn0083_01

Punktem kulminacyjnym imprezy było otwarcie beczki piwa, sprowadzonej na tę okazję z Monachium.

dscn0107_02

Gości bawiła Walecka Orkiestra Dęta i zespół MUSIC.

Współorganizatorami imprezy był GOK Walce, LZS Walce oraz rada sołecka.

 

Wyprawa na kajaki

W sobotę, 21 lipca pięćdziesięcioosobowa grupa członków DFK Walce wyruszyła w stronę Kolonowskiego, aby przeżyć niezwykłe popołudnie, aktywnie, rodzinnie i na łonie natury. Pogoda w tym dniu była idealna, słońce mocno grzało, a po ostatnich opadach stan wody w rzece Mała Panew był zadawalający.

 img_9086_640

Po przybyciu na miejsce cała grupa została zapoznana z regulaminem spływu i poinformowana o zasadach bezpieczeństwa. Następnie kolejno, przeważnie rodzinnie wycieczkowicze wsiadali do kajaków i rozpoczynali wiosłowanie.

 

img_9089_640

 

Po ponad dwóch godzinach kolejne kajaki meldowały się na finiszu spływu czyli w Staniszczach Małych. Stamtąd autokar zabrał zmęczonych i głodnych turystów do przystani Amazonka, gdzie czekała już na wszystkich grillowana kiełbaska i napój chłodzący.

 img_9094_640

Potem rozpoczęła się biesiada, podczas której opowieściom o spływie nie było końca. Turyści wymieniali się wrażeniami, opowiadali o spotkanych po drodze przedstawicielach fauny i flory, śmiali się z przygód jakie niektórym się przytrafiły. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni turyści wrócili wieczorem do Walec.

img_9101_640 

 

 

                                                                              Śladami reformacji

W sobotę, 30 czerwca 2018 roku, grupa członków DFK Walce  wyruszyła w stronę Świdnicy, aby poznać na przykładzie tegomiasta historię reformacji i jej skutków. Podczas jazdy autokarem pani Gizela Kunert, emerytowana nauczycielka historii, zapoznała uczestników wyjazdu z przyczynami, przebiegiem i skutkami reformacji w Niemczech , a potem w całej Europie, którą zapoczątkował Marcin Luter. Przedstawiła też jego rys biograficzny. Po tym wprowadzeniu łatwiej było zrozumieć historię ewangelików ze Świdnicy.

img_20180630_104156_01

Po przyjeździe na miejsce uczestnicy wyjazdu zwiedzili z przewodnikiem Kościół Pokoju, przyległy cmentarz, dzwonnicę oraz wystawę poświęconą reformacji. Następnie udali się na świdnicki rynek, czwarty co do wielkości w Polsce. Podziwiano piękne kamienice, ratusz i kolumnę przedstawiającą Trójcę Przenajświętszą. Potem była okazja zwiedzić katedrę.  Korzystając z bliskości Krzyżowej, miejsca gdzie doszło do polsko-niemieckiego pojednania, postanowiono odwiedzić to miejsce. Tam został spożyty obiad.

img_8940_01 

Następnie miejscowi przewodnicy oprowadzili uczestników po Krzyżowej. Dużo dowiedzieli się o tym miejscu i jego roli w tworzeniu opozycji wobec rządów nazistów.

img_8954 

Ostatnim punktem programu było odwiedzenie arboretum w Wojsławicach. Tam podziwiali różne rodzaje roślin, krzewów i drzew. Była też okazja, aby zakupić niektóre okazy roślin. Był to udany i pouczający wyjazd. Wycieczka współfinansowana była ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN.

Wieczór Nocy Baśniowej w Walcach

Wieczór Nocy Baśniowej rozpoczął się o godzinie 19.00. Wzięło w nim udział 15 dzieci, w tym 12 chłopców i 3 dziewczynki w wieku 6- 9 lat. Na początku spotkania zostały omówione sprawy organizacyjne i przebieg całego wieczoru i nocy. Następnie odbyła się runda zapoznawcza, dzieci przedstawiały i poznawały się bliżej podczas zabawy słowno -ruchowej.

20180630_202747 

Potem  odbyła się ustna prezentacja baśni wiodącej, zaproszony gość Pan Marek Śmiech dyrektor GOK w Walcach przeczytał dzieciom baśń „ Frau Holle” („Pani Zima”), fragmenty baśni były na bieżąco tłumaczone, a na zakończenie kluczowe słowa były powtarzane i utrwalane. Około godziny 20.15 odwiedziły nas postaci z baśni - dwie siostry, które wprowadziły nas w magiczny świat czarów. Dzieciom sprawiło to wiele frajdy i satysfakcji uczestnicząc i doświadczając tylu eksperymentów. Aktywnym elementem zabawy były małe warsztaty rytmiczno-muzyczne, które rozruszały wszystkich w rytmie muzyki.Prace te trwały do ok. godziny 21.30. Następnie zaproszono wszystkich do kolacji. Dzieci umyły ręce i pomodliły się krótko w języku  niemieckim i polskim.  Każdy zrobił sobie smaczne, zdrowe kanapki.Po posiłku  na  dzieci czekały już kolejne zadania nocy baśniowej. Każdy uczestnik wykonał śnieżną kulę z błyszczącym brokatem i figurką w środku. Potem dzieci ozdabiały własnoręcznie drewniany breloczek kolorowymi farbami. Wszystkie zadania zaplanowane na noc baśniową dostarczyły dzieciom wiele ciekawych wrażeń,  a pomysłowość dzieci była przeróżna. Po wieczornej toalecie dzieci ułożyły się na swoich miejscach do snu. Pomodliły  się przed snem , a potem odbyła się projekcja  baśni Simsala- Grimm oraz innych baśni Grimmów w wersji niemieckiej. Późną nocą o godzinie 02.00 dzieci zasnęły.Kolejny dzień rozpoczął się od  gimnastyki porannej.

img_8959
 

Po rozgrzewce był czas na obiecaną bitwę na śnieżki.

img_8964 

Potem odbyła się poranna toaleta, a po niej śniadanie przygotowane przez panie z DFK.

 

img_8968 

Po posiłku odbyło się wspólne podsumowanie i utrwalenie słownictwa z baśni, następnie każdy uczestnik otrzymał prezent i pełni radości zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie.

img_8957_01 

Rodzice odebrali swe pociechy i wszyscy rozeszli się do domów.   Była to udana i pełna wrażeń noc, z małą ilością snu. Dzieci były  zadowolone, a przeżycia pozostaną na zawsze w ich pamięci.

 

                                                                                                          Aleksandra Wiśniewska

                                                                                                                                             nauczyciel opiekun 

 

 

 

Muttertag 2018

img_8795

img_8797

 

img_8798

img_8802_01

img_8803

img_8806

img_8809

img_8810

img_8816

img_8817


img_8821 

Maibaum 2018  

W piątkowe popołudnie 27 kwietnia, mieszkańcy Walec przywitali już maj poprzez postawienie drzewka majowego Obchody rozpoczęły się  od mszy św. w kościele parafialnym. Potem dzieci, młodzież i dorośli udali się w stronę centrum wsi.

img_8568

img_8579 

Przewodniczyła im orkiestra Capri, a o bezpieczeństwo zadbała miejscowa straż pożarna. Uczestnicy pochodu zatrzymali się na tzw. Skwerze partnerskim, gdzie odbyła się najważniejsza część uroczystości.

img_8589
 

Uczniowie szkoły podstawowej, w tradycyjnych śląskich strojach, przypomniały zebranym historię stawiania moików.

img_8594_01 

Świerkowy okrąg, przyozdobiony kolorowymi wstążkami zawiesili na wysokości członkowie OSP Walce. Następnie zgromadzeni mieszkańcy udali się do domu kultury, gdzie odbyła się część artystyczna. Jako pierwsze zaprezentowały się  „Walczanki" ze swoim polsko-niemiecko-śląskim repertuarem ludowym.

img_8608

Potem scenę opanowały przedszkolaki, a po nich zespół taneczny „Exit". Bogaty program przygotowały dzieci ze szkoły podstawowej ,które zaśpiewały kilka piosenek o tematyce wiosennej. Były też niemieckie wiersze, a najbardziej widzom podobała się inscenizacja wiersza „Ptasie wesele".

img_8619 

Dla uczestników imprezy zarząd DFK  przygotował nie tylko coś dla ducha, ale i też dla ciała. Były stoiska z kawą i ciastami i grillem.

img_8602

 Było to bardzo udane popołudnie. W imprezie brało udział ok. 200 osób. Uroczystość była finansowana z projektu "Maibaum 2018" przez Konsulat Generalny RFN. O oprawę muzyczną zadba łzespół MUSIC M5.

konsulat 

 

 

Zebranie sprawozdawczo - wyborcze DFK Walce

Tradycyjnie już w tłusty czwartek członkowie DFK Walce spotkali się na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym. W tym roku odbyło się ono 8 lutego. Zarząd przygotował dla obecnych na zebraniu poczęstunek- pączki i kawę.

img_8365

W spotkaniu wzięło udział 44 członków Dfk Walce. Byli obecni radni mniejszości niemieckiej i wójt gminy Walce, pan Bernard Kubata.

img_8367

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Przewodnicząca DFK złożyła sprawozdanie z działalności koła za 2017 rok. Sprawozdanie finansowe złożył skarbnik, a komisja rewizyjna sprawozdanie z kontroli finansowej naszego koła.

img_8368

Odbyły się też wybory uzupełniające do Zarządu DFK Walce. Członkami Zarządu zostały panie Gabriela Kubis, Bernadeta Machoń oraz Dominika Wyszka.

W drugiej części zebrania odbyła się konwencja wyborcza. W imieniu radnych mniejszości niemieckiej sprawozdanie z działalności złożył wójt, Bernard Kubata

img_8371

Obecni na zebraniu zadawali mu dużo pytań, zgłaszali potrzeby dotyczące naszej społeczności.

img_8374 

STRONA GŁÓWNA | AKTUALNOŚCI
Strona została sfinansowana z Funduszu Urzędu Marszałkowskiego Wojewodztwa Opolskiego w ramach projektu "Nasze okno na świat"
© 2009 by NaszeWalce.pl | Wykonanie: ARCUS & iD7