Rada Sołecka - Działalność
Zebranie wiejskie
1 lutego 2019 roku odbyło się zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i rady sołeckiej na kolejną kadencję. W zebraniu uczestniczyło 91 osób. ustępujący sołtys i rada sołecka złożyli sprawozdanie ze swej działalności. Wójt Gminy Walce, pan Marek Śmiech, podziękował sołtysowi za prace na rzecz naszej "małej ojczyzny", wręczył kwiaty i okolicznościowy dyplom.
Następnie przystąpiono do wyboru sołtysa. Jedynym kandydatem był Jan Kunert, który w głosowaniu tajnym zdobył 90 głosów.
Zebrani podawali kandydatury na członków rady sołeckiej. Niestety wiele osób, zwłaszcza mężczyzn odmawiało. Zgodę na kandydowanie zgłosiło 11 osób. W głosowaniu tajnym wybrano radę sołecką wsi Walce na lata 2019-2013 w następującym składzie: Magdalena Osieka, Gabriela Kubis, Patrycja Bar, Teresa Wieczorek, Maria Lucke, Sylwia Grzesik, Piotr Sado, Rudolf Białas, Artur Machoń.
Ostatnie zebranie rady sołeckiej
Na tydzień przed wyborami sołtysa i rady sołeckiej odbyło się ostatnie zebranie ustępującej rady sołeckiej. Poświęcone było omówieniu działalności i przygotowaniu sprawozdania na zebranie wiejskie. Sołtys podziękował swoim współpracownikom, mając nadzieję że będą nadal go wspierać o ile zostanie wybrany na sołtysa. Na koniec wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia. Nie ma na nim Magdaleny Osieka, gdyż ze względy na chorobę była nieobecna.
Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej w Walcach za okres
III 2015- I 2019
Rada sołecka i sołtys wsi Walce zostali wybrani na zebraniu wiejskim w lutym 2015 roku. Dziś kończy się nasza kadencja. Pragniemy złożyć sprawozdanie z działalności w latach 2015- 2018.
W skład rady sołeckiej wchodzili :
Kubis Gabriela
Kern Teresa
Janiczek Danuta
Kołodziejczyk Maria
Osieka Magdalena
Koch Rudolf
Sado Piotr
Chrząszcz Alfred
Suchan Alfred
Sołtys- Kunert Jan
Przez całą kadencję rada sołecka realizowała zadania finansowe z zakresu funduszu sołeckiego oraz zadania niematerialne. Spotykaliśmy się na zebraniach, na których były omawiane potrzeby sołectwa i wytyczane zadania do realizacji. Takich spotkań w tej kadencji było 15.
Finanse:
Fundusz sołecki
2015- 26 149,10
2016- 26 425,10
2017- 25 598,80
2018- 30 464,60
Razem: 108 637,60
Ze środków funduszu sołeckiego w 2015 roku zakupiony został sprzęt do piłki siatkowej na boisko piłki plażowej znajdujące się przy domu kultury. Na Kadubku wykonana została nowa obudowa studni. Wyremontowana została kapliczka na ulicy Podgórnej. Wykonano malowanie wnętrza, położony został tynk ozdobny, pomalowano elementy drewniane. Wypiaskowany został krzyż przed kapliczką. Ze środków funduszu sołeckiego zapłacona została orkiestra na festyn na Kadubku. Zorganizowaliśmy dla wszystkich chętnych wycieczkę do Krzanowic, do parafii w której proboszczem jest ks. Tomasz Gierga. Zwiedziliśmy też Rudy Raciborskie. Ze środków funduszu wyremontowana została droga- odnoga Zamkowej, prowadząca w stronę Malkowic. Było to największe finansowe przedsięwzięcie ze środków funduszu sołeckiego. Wyremontowane zostały dwa pomieszczenia: jedno w domu kultury, drugie w remizie OSP, służące spotkaniom mieszkańców.
Zostało zorganizowane spotkanie sylwestrowe na Kadubku. Rada sołecka włączyła się w organizację gminnego Dnia Kobiet. Jak co roku zakupione zostały kwiaty i krzewy na skwery. Dbaliśmy o promocję naszej miejscowości poprzez utrzymywanie strony internetowej, wydanie kalendarza.Mieszkanki naszej miejscowości dbały o skwery i rabaty. Na dożynki w Rozkochowie przygotowaliśmy koronę i wozy dożynkowe.
Największym zadaniem realizowanym w 2016 roku było zorganizowanie „Przystanku Antoszka". Zadanie to polegało przygotowaniu podłoża , wyczyszczeniu terenu. Tego podjęli się mieszkańcy Antoszki. Ze środków funduszu wybrukowano teren, zakupiono i zamontowano wiatę, stojak na rowery, kosz, stoły i ławki. Teren zagospodarowali i do dziś dbają o niego mieszkańcy Antoszki. Ze środków funduszu wyremontowano pomieszczenie należące wcześniej do DFK Walce. Wygospodarowane zastało pomieszczenie na biuro dla rady sołeckiej. Zakupione zostały pierwsze ozdoby bożonarodzeniowe oraz krzesła do świetlicy w domu kultury. Wspólnie z DFK Walce zorganizowaliśmy festyn na Kadubku oraz „ Józefka". Rada sołecka zorganizowała też parafialne dożynki i festyn dożynkowy na plebanii oraz powitanie Nowego Roku 2017 na Kadubku. Wykonana została korona żniwna i przygotowane wozy na dożynki w Dobieszowicach. Kolejnym zadaniem był zakup kwiatów i akcesoriów ogrodniczych, utrzymywanie w ładzie i porządku skwerów i kwiatów. Sołectwo uczestniczyło w konkursie gotowania grochówki w Grocholubiu.
W 2017 roku zakupiono sprzęt dla OSP Walce, ze środków funduszu wyremontowano pomieszczenie należące wcześniej do DFK Walce. Wygospodarowane zastało pomieszczenie na biuro dla rady sołeckiej wyremontowano pomieszczenia służące spotkaniom mieszkańców, zakupiono kolejne oświetlenia bożonarodzeniowe, wykonano skwer upamiętniający kolarzy z „Ziemi Opolskiej", zakupiono urządzenie na plac zabaw, wyremontowano drogę polną. Zorganizowaliśmy wspólnie z DFK Oktoberfest oraz wyjazd na Józefka do Kamienia Śląskego. Jak co roku kupiliśmy sezonowe kwiaty i krzewy, pielęgnowaliśmy tereny zielone. Promowaliśmy miejscowość poprzez utrzymanie strony internetowej i wydanie kalendarza.
Rok 2018 był dla naszego sołectwa szczególny, gdyż nasza wieś organizowała dożynki. Stąd w funduszu sołeckim spora kwota była przeznaczona na ich organizację: zakup materiałów dekoracyjnych, kwiatów, kołacza, strojów dla pań niosących koronę. Skoro mowa o dożynkach to pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do ich organizacji. Za przystrojenie posesji, skwerów, wykonanie bram powitalnych, zbieranie i obieranie zboża, wykonanie korony i ozdób, przystrojenie namiotu, obsługę imprezy, zapewnienie bezpieczeństwa, wreszcie liczny udział wozów dożynkowych(18 wozów, scenki rodzajowe, maszyny) w korowodzie. Każdemu z osobna i wszystkim razem składam jeszcze raz serdeczne podziękowania za tak udane dożynki.W 2018 roku zakupiliśmy profesjonalną fontannę do oczka wodnego na Kdubku. Dzięki sponsorom, firmie" Siltek" pana Adama Klimek oraz B+K udało się zakupić pompę za ponad 5000 zł, a z funduszu przeznaczyliśmy na jej montaż i akcesoria 1500zł. Zakupione zostały mundury dla OSP Walce oraz kolejne oświetlenia na Boże Narodzenie. Wyremontowana została kapliczka na ulicy Zielonej, przed Malkowicami. Zadania tego podjęli się panowie Bernard Zimnol i Franciszek Torka. Ze środków funduszu sołeckiego zakupiliśmy materiały budowlane. Pan Rudolf Koch wykonał ławeczki znajdujące się przy kapliczkach na ulicy Zielonej. Została też wyremontowana izba tradycji, gdzie zamontowano nowe sufity. Ze środków funduszu sfinansowano sporządzenie dokumentacji na wykonanie kanalizacji ulicy Zamkowej. Rada sołecka włączyła się w organizację diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny. Jak zawsze zakupiliśmy kwiaty i całe upalne lato dbaliśmy o pielęgnację i podlewanie. Z tego miejsca sołtys i rada sołecko pragnie podziękować paniom, które przez cały rok dbają o wygląd skwerów, a mianowicie pani Teresie Koszyk, Gerdzie Świecznik, Monice Białas, Gabrieli i Nikoli Kubis, Grażynie Kulpa, Heldze Machon, Halinie Gierga, Magdalenie Osieka, Gizeli Kunert , Beacie Brandenburg, Patrycji Bar, Gabrieli Schady i panu Bernardowi Mucha z wnukami.
Nie sposób napisać w sprawozdaniu o wszystkich ludziach dobrej woli, którzy pomagali radzie sołeckiej i sołtysowi. Jednak dziękujemy Wójtowi Gminy Walce Bernardowi Kubacie i obecnemu wójtowi, Markowi Śmiech za pomoc i dopingowanie, dyrektorowi GOK Markowi Śmiech za wszelką pomoc i przychylność, księdzu Józefowi Kobyłka za czytanie naszych ogłoszeń o imprezach i zebraniach oraz udział w nich, zarządowi Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Walcach z panią Danutą Janiczek na czele, zarządowi DFK Walce z panią Manuelą Sado, zarządowi OSP Walce z prezesem Zygfrydem Machoń na czele, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Walce z panią Gizelą Kunert na czele za wspólne inicjatywy i wszelką pomoc. Dziękujemy Związkowi Śląskich Kobiet Wiejskich za promowanie naszej miejscowości na jarmarkach świątecznych i licznych imprezach. Podziękowania składamy też zespołom „Walczanki" i „Heimatmelodie" (niestety już nieistniejącemu) za oprawę muzyczną naszych uroczystości. Dziękujemy Waleckiej Orkiestrze Dętej za oprawę muzyczną naszych imprez, dyrektorkom szkoły podstawowej, Gizeli Kunert i Sylwii Glombik oraz dyrektorce przedszkola, Marioli Triebler za pomoc i współpracę w organizacji imprez. Dziękujemy pani Elżbiecie Rinke za wieloletnie przygotowanie korony żniwnej oraz licznej grupie osób przygotowującej wozy dożynkowe. Wszystkim paniom zaangażowanym co roku w pracochłonne przygotowanie zboża potrzebnego do korony żniwnej, za piękne korony i ozdoby dożynkowe.
Wszystkim mieszkańcom, którzy w jakikolwiek sposób pomogli zrealizować ten ogrom pracy, składamy serdeczne podziękowania. Życzymy nowej radzie sołeckiej tak owocnej pracy, jaką wykonała ustępująca rada. Dziękujemy!!







































Przedsięwzięcie nr 1
Podniesienie estetyki miejscowości poprzez pielęgnację skwerów i rabat w miejscowości Walce;
Przedsięwzięcie nr 2
Zakup sprzętu dla OSP Walce;
Przedsięwzięcie nr 3
Promocja miejscowości poprzez organizowanie imprez oraz wydanie materiałów promocyjnych;
Przedsięwzięcie nr 4
Renowacja pomieszczeń Waleckiej Izby Tradycji;
Przedsięwzięcie nr 5
Renowacja kapliczki przy ulicy Zielonej;
Przedsięwzięcie nr 6
Organizacja gminnych dożynek;
Przedsięwzięcie nr 7
Sporządzenie dokumentacji i rozpoczęcie kanalizacji ulicy Zamkowej.


WYKAZ PRZEDSIĘWZIĘĆ
przewidzianych do realizacji w 2017 roku w ramach funduszu sołeckiego przypadającego sołectwu Walce
Przedsięwzięcie nr 1
Podniesienie estetyki miejscowości poprzez pielęgnację skwerów i rabat w miejscowości Walce;
Przedsięwzięcie nr 2
Zakup sprzętu dla OSP Walce.
Przedsięwzięcie nr 3
Promocja miejscowości poprzez organizowanie imprez oraz wydanie materiałów promocyjnych.
Przedsięwzięcie nr 4
Renowacja pomieszczeń służących organizacji spotkań mieszkańców miejscowości.
Przedsięwzięcie nr 5
Wykonanie skweru na ulicy Opolskiej - upamiętnienie kolarzy z „Ziemi Opolskiej".
Przedsięwzięcie nr 6
Zakup urządzeń na plac zabaw.
Przedsięwzięcie nr 7
Remont drogi polnej.
Nowy skwer na ulicy Opolskiej
Ostatnim zadaniem zrealizowanym w ramach funduszu sołeckiego na 2017 rok była budowa skweru poświęconego waleckim kolarzom. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych działał w naszej miejscowości klub '"ZiemiaOopolska" , sekcja kolarska. Nasi zawodnicy odnosili sukcesy w kraju i za granicą. Poświęcona im została tabilca pamiątkowa zawierająca historię klubu oraz rower- pomnik upamiętniający kolarzy.









































Przedsięwzięcie nr 1
Podniesienie estetyki miejscowości poprzez pielęgnację skwerów i rabat w miejscowości Walce;
Przedsięwzięcie nr 2
Zakup wiaty drewnianej na przysiółek Antoszka wraz z jej montażem i zagospodarowaniem terenu.
Przedsięwzięcie nr 3
Promocja miejscowości poprzez organizowanie imprez i wycieczek oraz wydanie materiałów promocyjnych.
Przedsięwzięcie nr 4
Renowacja pomieszczeń służących organizacji spotkań mieszkańców miejscowości.
Przedsięwzięcie nr 5
Renowacja tzw.” skweru partnerskiego”.
Przedsięwzięcie nr 6Zakup oświetlenia na Boże Narodzenie.