Wietrzenie w izbie tradycji

Co roku latem przedmioty znajdujące się w naszej izbie poddawane są wietrzeniu, zwłaszcza zawartość sypialni. W tym roku miało to miejsce w sierpniu. Przy pięknej, słonecznej i wietrznej pogodzie elementy wyposażenia sypialni i innych pomieszczeń wystawione zostały na zewnątrz izby. Po kilku godzinach sprzęty wróciły na miejsce.

Goście w naszej izbie

29 marca 2022 seniorzy z Klubu Senior+ z Grocholubia na zaproszenie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Walce odwiedzili Walecką Izbę Tradycji. Spotkanie rozpoczęło sie w sali konferencyjnej domu kultury. Założycielka izby, pani Maria Żmija- Glombik opowiadała o początkach izby, jej rozwoju, remontach i stanie obecnym. Był też czas na wspomnienia o tym jak się dawniej żyło, jakich narzędzi się używało oraz o ważności takich miejsc jak nasza izba. Potem goście udali się do izby, która zrobiła na nich ogromne wrażenie.

Upiększanie naszej izby

W grudniu 2021odbyło się generalne sprzątanie naszej izby po remoncie. Potem jeszcze trzy razy nasze panie dopieszczały izbę wieszając firanki, ustawiając sprzęty. Trzeba był zrobić porządki w szafkach, zawiesić wyprane makatki, słowem nadać naszej izbie nowego wyglądu. Udało się też pozyskać jeszcze jedno pomieszczenie, które zostało wymalowane, wysprzątane i zagospodarowane.

Gruntowne sprzątanie izby po remoncie domu kultury

Remont naszego domu kultury dobiegł końca, nadszedł więc czas na porządkowanie sołeckich pomieszczeń. We wtorek, 14 grudnia,kilka aktywnych Walczanek zrobiło porządki w izbie regionalnej.W pomieszczeniach izby wymienione zostały 2 okna oraz wymieniono instalację centralnego ogrzewania.Na czas remontu eksponaty zostały zabezpieczone folią, a niektóre meble wyniesione.Ze względu na to,że remont obejmował przyległe pomieszczenia i elewację budynku,sprzątania było co niemiara. Panie wyposażone we wiadra, szmaty i mopy zabrały się ochoczo do pracy. Po przeszło dwóch godzinach intensywnej pracy nasza izba odzyskała dawny blask.

Remont naszej izby

Jednym z zadań funduszu sołeckiego na rok 2018 był remont pomieszczeń Waleckiej Izby Tradycji. polegał on na wykonaniu nowych sufitów z płyt regipsowych. Było to trudne zadanie, gdyż na czas remontu wszystkie eksponaty trzeba było zabezpieczyć, powynosić, ulokować w innych pomieszczeniach.

Po wykonaniu remontu walczanki przystąpiły do generalnych porządków.

Odkurzanie, mycie, szorowanie, ustawianie sprzętów, pranie makietek, ich krochmalenie i prasowanie. Tego podjęły się  panie Gabriela Kubis, Elżbieta Filusz, Betina Ignacy, Monika Huta, Elżbieta Stokłosa, Magdalena Wochnik, Manuela Sado,Danuta Janiczek, Magdalena Osieka i Gizela Kunert.

Tak prezentowała się część izby ze sprzętem gospodarczym po sprzątaniu, a tak po zagospodarowaniu.

To izba "paradna"po zagospodarowaniu. Sypialnia w trakcie sprzątania...i po jego zakończeniu.

Wyprasowane i wykrochmalone makatki trzeba było zawiesić .

Pracy było tak wiele,że panie spotkały się po raz drugi, aby dokończyć sprzątanie.

Na koniec prac wypiły kawę i zrobiły pamiątkowe zdjęcie.


Wyremontowana izba znów może przyjmować gości.

Serdecznie zapraszamy.

Powódź w naszej izbie tradycji

1 sierpnia 2014 roku w wyniku ulewnego deszczu podtopiony został budynek domu kultury, a wraz z nim izba tradycji. Lżejsze sprzęty i przedmioty zostały wyniesione do sali widowiskowej. Pod meblami panowie zdążyli podłożyć metalowe podstawki, dzięki czemu szafy i stoły uchroniły się przed wodą. Cały sierpień pomieszczenia były wietrzone, a sprzęty suszone.Niestety wilgoć wychodzi z podmokłych ścian, konieczne więc będzie malowanie. Na szczęście eksponaty nie ucierpiały.

Naszą izbę odwiedziły dzieci z Brożca.

We wtorek, 22 października trzecia klasa szkoły podstawowej z Brożca odwiedziła naszą izbę. Dzieciom towarzyszyła ich wychowawczyni, pani Elżbieta Richter, która w ramach edukacji regionalnej pokazuje dzieciom jak funkcjonuje gmina, co ciekawego jest w poszczególnych jej miejscowościach. Dzieciom bardzo podobały się zgromadzone sprzęty, pytały do czego służyły.

Oprowadzająca po izbie, pani Danuta Janiczek, tłumaczyła dzieciom do czego służyły nieznane im urządzenia, a także demonstrowała działanie niektórych z nich. 
 

Wizyta dzieci w naszej izbie

W sobotę, 1 czerwca, naszą izbę odwiedziły dzieci uczęszczające na zajęcia tzw. Samstagkurs" czyli szkółki sobotniej.Przez kilkanaście sobót dzieci doskonaliły język niemiecki, wykonywały różne prace, poznawały tradycje śląskie i niemieckie. Na zakończenie kursu zwiedziły Walecką Izbę Tradycji.

Zagraniczni goście w naszej izbie.

11 czerwca, razem z komisją oceniającą naszą miejscowość w konkursie "Piękna wieś opolska" , izbę tradycji odwiedziła delegacja z Austrii.Na jej czele stał konsul honorowy Styrii.

Oprócz zwiedzenia izby goście mieli okazję zobaczyć waleckie panie, robiące serwetki na szydełku. 

Mogli też zobaczyć stroje, jakie kiedyś nosiły waleckie kobiety.

Pan konsul wpisał się w  księdze pamiątkowej.

Historia Waleckiej Izby Tradycji

W 2003 roku Walczanki należące do koła wiejskiego Związku Śląskich Kobiet Wiejskich zaczęły tworzyć walecką izbę tradycji. Inicjatorką jej utworzenia była p. Maria Żmija - Glombik. Przez kilka miesięcy kobiety zbierały, czyściły i przygotowały do wyeksponowania przedmioty, które odchodziły w niepamięć. Szukały po strychach , stodołach i szopach mebli oraz narzędzi używanych przez naszych przodków. Zagospodarowały pomieszczenia w piwnicy domu kultury i urządziły tam izbę regionalną.W założonej wtedy księdze pamiątkowej pierwszy wpis jest datowany na 16 maja 2003r., kiedy to izbę odwiedziły dzieci ze szkoły w Brożcu. Przez kolejne lata izbę odwiedzali uczniowie z Walec, Straduni, Twardawy, uczestnicy zajęć wakacyjnych, dzieci z Uciechowic, aktorzy teatru EkoStudio i Anna Myszyńska oraz inne grupy zorganizowane z okolic.

Na dziesięciolecie istnienia waleckiej izby regionalnej rada sołecka postanowiła izbę odnowić i nieco zmodernizować.Zebranie wiejskie postanowiło przeznaczyć na ten cel 3000 zł z funduszu sołeckiego na 2011rok. Za te pieniądze przedzielono pomieszczenie izby płytami regipsowymi. W ten sposób powstały 3 pokoje i pomieszczenie gospodarcze. Urządzono w nich kuchnię, sypialnię i izbę „paradną".

Za pieniądze pozyskane od sponsora tj. firmę B+K Walce, wykafelkowano podłogi w tych pomieszczeniach. Ściany zostały pomalowane jak to kiedyś się robiło, upiększone wałkami.Gdy trwały prace przy urządzaniu pomieszczeń, izbę odwiedził pan Wójt, który postanowił wspomóc nasze dzieło i zasponsorował  kafelki na korytarz.

Wszystkie prace przy renowacji izby zostały wykonane w czynie społecznym. Szczególne podziękowania należą się panu Horstowi Chrząszczowi, który wszystkie te pomieszczenia wykafelkował, pomagał mu tez p. Janusz Benski. Malowaniem zajął się p. Piotr Sado. Kafelki przycinał p. Jerzy Maicher.

Dzisiejszy wygląd izby to ogromna praca i zaangażowanie mieszkańców naszej wsi. Czyszczeniem, myciem, praniem i prasowaniem zajęły się panie z rady sołeckiej, Związku Emerytów i Rencistów, Związku Śląskich Kobiet Wiejskich oraz wiele pań tzw. niezrzeszonych, a również ofiarnie pracujących. Transportem eksponatów zajęli się panowie z rady sołeckiej Andrzej Koniecke,,  Rudolf  Koch, Piotr Sado oraz Alfred Chrząszcz i Rudolf  Wyszka.

Prace przy urządzaniu izby trwały łącznie 5 miesięcy. Były to miesiące ogromnego zaangażowania organizacji działających w naszej wsi oraz ofiarnych mieszkańców. Łącznie  wartość prac wykonana przez mieszkańców warta  jest 13,5 tys. zł, a pracowało 76 osób.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu ludzi udało się stworzyć naprawdę piękne miejsce, które przyszłym pokoleniom przybliży czasy minione. Podziękowania należą się też tym wszystkim, którzy ofiarowali różne przedmioty, które zdobią naszą izbę. Ich długa lista będzie zamieszczona w księdze inwentarzowej i pamiątkowej izby.

Podziękowania należą się  p. Marii Żmija - Glombik za pomoc w urządzaniu izby, jej rady i podpowiedzi oraz p. Beacie Cygan, która namalowała obraz w sypialni. Na dziesiąte urodziny nasza izba tradycji  przybrała nowe oblicze.

Z okazji otwarcia izby p. Teresa Wieczorek napisała okolicznościowy wiersz

Aby się Walce dobrze rozwijały

Nasi przodkowie ciężko pracowali

Uprawiali ziemię, kartofle sadzili,

swojskie masło tłukli

Zdrowo się żywili

Baby jupy odziewały, chusty narzucały

I w swych śląskich strojach pięknie wyglądały

Dbali o swe domy i o ich obejścia

Wszędzie było czysto, schludnie

choć mniej niż dziś miejsca.

Własnymi siłami kościół zbudowali

Byśmy wiarę przodków po wsze czasy wyznawali.

Wiele jeszcze rzeczy dla nas zostawili

Abyśmy wiedzieli jak tu oni żyli

Nam trzeba tradycje waleckie zachować

Historię poznawać, a co trzeba - remontować

Nasza pani Maria o tym pomyślała

Starocie zbierała, miejsce wyszukała

I izbę tradycji zapoczątkowała.

By historię Walec dalej pielęgnować

Trzeba było izbę naszą remontować

Aktywni walczanie z sołtysem na czele

Szukali, sznupali, dozbierali jeszcze rzeczy bardzo wiele

Pracowali mocno, z zaangażowaniem

Pobielili ściany, podłogi robili, meble ustawili

pucowali i czyścili - wygląd izby odtworzyli

Dziś Izbę Tradycji w Walcach otwieramy

Naszym przodkom, hołd składamy

i małej ojczyzny historię poznamy

Tradycji waleckiej trzeba  nam  się trzymać

Młodym pokoleniom o niej przypominać

Tradycjo walecka - z Tobą żyć koniecznie  

Tradycjo walecka - obyś trwała wiecznie !